default-logo
0212 450 15 18 | info@mastyapi.com
08
TEM
2016

Kaucuk dönemi bitiyor mu ?

Son yıllarda özellikle çocuklarımızın zarar görmemesi genellikle oyun alanları ve okul bahçelerinde tercih edilen zemin kaplama türü olan kauçuk zemin kaplama çeşidi, son yıllarda yerini epidyen zemin kaplama çeşidine bırakmış gibi görünüyor. Peki bu tercih sebebini neler belirliyor kauçuk ve epidyen farkları nelerdir.

Biz ekip olarak bu makalemizde 2 farklı faktörü inceleme gereksinimi duyduk birinci faktör fiyat ikinci faktör ise kalite. Şimdi bu 2 ürünümüzü 2 açıdan değerlendireceğiz.

Kauçuk zemin kaplama son yıllarda oyun alanlarında tercih edilen yumuşak zemin kaplama türü olmasından dolayı düşmedeki yaralanmaları minimuma indirme özelliği nedeni ile tercih edilmektedir. Yine son yıllarda çıkan kauçuk zeminler kanserojen maddeler taşıyor bildirisi ve bu bildirinin bilimsel olarak kanıtlanması zemin kaplama firmalarını tedirgin etmektedir. İşte bu aşamada devreye epidyen zemin kaplama giriyor. Aynı kaucuk gibi yumuşak bir yapıya sahip olan zemin kaplama türü, kaucuk gibi hazır halde gelmiyor ve uygulanacak alana dökme yapılarak uygulanıyor. Daha kolay anlayacağınız bir örnekle açıklamak gerekirse, aynı asfalt gibi malzeme dokuluyor ve özel bir araç ile sıkıştırılarak sertleştiriliyor. Bu malzemede sıfır kanserojen maddeye rastlanması da bu malzemenin yeni dönemde okullarda tercih edilmesinin en büyük nedeni

Kaucuk zeminler genelde karolar halinde geldiği için ve karo şeklinde uygulandığından dolayı zamanla birleştirme noktalarında atma, esneme ve benzeri durumlara raslanabilmekteydi. Epidyende ise herhangi bir ek noktası olmadığı için böyle bir durum söz konusu değildir. Ayrıcı kauçuk üstünde araç ile gezmek büyük sıkıntılar doğurmaktaydı. Özellikle okullarda servis araçlarının kaucuk zemin kaplı alana girmesi, kauçuk zeminin zarar görmesine neden oluyordu. Epidyen zeminde ise bu durum tamamen ortadan kalkıyor.

Fiyat konusuna denk gelirsek, epidyen fiyat olarak kauçuktan ortalama 2 – 2,5 kat daha yüksek rakamlara tekamul edebiliyor. Bu da ürünün kalitesinden ve doğal olmasından kaynaklanan bir durum.

Yazar Hakkında

Cevap Bırakın

*

captcha *

Bu site webtasarim ve internet hizmetleri tarafindan hazirlanmistir.