default-logo
0212 450 15 18 | info@mastyapi.com
07
TEM
2016

Tesviye Şapı (Self Levelling)


Tesviye Şapı (Self Levelling)


Piyasada self levelling, kendinden yayılan şap, akıllı şap gibi isimlerle de bilinen tesviye şapı, pvc zemin kaplama malzemesinin uygulaması öncesi zemine uygulanan bir şap türüdür. 

Zemine uygulanan kara şapın kurumasının yanı sıra nemini atmasının ardından, tesviye şapı uygulanacak alan iyice temizlenip varsa beton üzerindeki çatlaklar giderildikten sonra zemin durumuna göre astar sürükdükten sonra uygulanır. 

Tesviye şapı su bazlı bir malzeme olup, toz halindedir. Suyla karıştırılarak akışkan hale getirilir. Çok sulu olursa karışıma toz halindeki tesviye şapı, çok kuru olursa suyla inceltilerek akışkan hale getirilebilir. Tırtıklı bir mala yardımıyla zemine iyice yayılır. 

Betondaki kusurlar m2’ye uygulanacak tesviye şapı miktarını etkileyen bir unsurdur. Ortalama m2 sarfiyatı 3.5 – 4 kg civarındadır. Bu miktarda m2’ye uygulanan tesviye şapıyla 2.00 mm kalınlık elde edilir. 

Beton atımı sırasında, betona katılan bazı sertleştirme kürleri, yüzeyininde cilalı gibi parlak olmasına sebep oluyor. Bu gibi durumlar ile zeminde epoksi varsa epoksi üzerine yapılacak olan tesviye şapı uygulaması öncesi zemine kumlama işlemi yapılır. 

Yazar Hakkında

Cevap Bırakın

*

captcha *

Bu site webtasarim ve internet hizmetleri tarafindan hazirlanmistir.