default-logo
0212 450 15 18 | info@mastyapi.com
13
TEM
2016

Yer Döşeme Malzemeleri

Yer Döşeme Malzemeleri

Mast Yapı ve Zemin Kaplama olarak pek çok zemin kaplama malzemesinin temini ve uygulaması konularında çözüm ortağınız olmayı amaçlıyoruz.

Son yıllarda gelişen teknoloji ve yeni akım trendler, klasikleşen seramik, granit, mermer gibi taş zeminlerin yerini pvc, epoksi, LVT gibi malzemelerin almasına sebep oldu.

Yeni nesil zemin kaplama malzemeleri hakkında ön bilgi vermek gerekirse:

 

okul zemin1) Pvc Yer Döşeme

Pvc esaslı zemin kaplama malzemelerini incelerken, kısaca PVC’den de bahsetmek gerekir.

Pvc, kelime olarak polivinil klorür’ün kısaltılmış halidir. Kullanımı oldukça yaygın petrol türevli bir maddedir.

Pvc esaslı zemin kaplama malzeme üreticilerinden Tarkett, üretim teknolojisinde yaptığı değişikliklerle malzemedeki pvc oranını düşürerek doğala en yakın hale getirmeye başlamasıyla beraber Gerflor ve Forbo’da bu yolda ilerleme kararı almıştır. Artık pvc zemin kaplama malzemelerinin pek çoğu insan ve çevre sağlığı üzerinde olumsuz etki yaratmamaktadır.

2) Epoksi

Epoksi  veya polyepoksit  sentetik bir reçine olup katalizatör ajan ile kimyasal reaksiyona girdiğinde sertleşen ve kürünü alan bir zemin kaplama malzemesidir.

İlk kez 1939 yılında Alman I.G.Farben tarafından bulunmuş olup zemin sektöründen tutunda tıp sektörüne kadar yaygın bir kullanım ağına dahil olmuştur. Tabi I.G. Farben şirketi bu malzemeyi ilk olarak tıp sektöründe kullanmıştı. Zaman içerisinde yapışma kuvveti ve mukavemeti nedeniyle inşaat sektöründe de kullanılmaya başlanmıştır.

Epoksinin kullanım alanları ofis olarak kullanılan alanların yanı sıra fabrikanın üretim ve depolama alanlarında da kullanılmaktadır.

Yazar Hakkında

Cevap Bırakın

*

captcha *

Bu site webtasarim ve internet hizmetleri tarafindan hazirlanmistir.